Kontraindikace masáže

Masáže jsou obecně prospěšné pro relaxaci a regeneraci, ale existují určité kontraindikace, kdy by masáž neměla být prováděna, aby se předešlo zdravotním komplikacím.  

Celkové (absolutní) kontraindikace:

Infekční onemocnění – Horečka, chřipka, nachlazení nebo jiná infekční onemocnění.
Akutní záněty – Jakýkoliv akutní zánět v těle, včetně zánětů svalů, kloubů či žil.
Kardiovaskulární onemocnění – Těžká srdeční onemocnění, jako jsou srdeční selhání nebo těžká forma vysokého krevního tlaku.
Nádory – Zhoubné i nezhoubné nádory (pouze po konzultaci s lékařem).
Krevní sraženiny (trombóza) – Masáž může zvyšovat riziko uvolnění sraženiny.
Poruchy srážlivosti krve – Hemofilie, užívání antikoagulantů apod.
Kožní problémy – Otevřené rány, ekzémy, infekční kožní onemocnění nebo popáleniny.
Těhotenství (první trimestr) – Obecně se doporučuje vynechat masáže v prvních třech měsících těhotenství, pokud nejsou speciálně určené pro těhotné.
Alkohol nebo drogy – Masáž by neměla být prováděna, pokud je klient pod vlivem alkoholu nebo drog.
Akutní poranění – Nedávné zlomeniny, výrony, pohmožděniny nebo jiná vážná poranění.

Místní (relativní) kontraindikace

Křečové žíly – Masáž by se měla vyhnout oblastem s křečovými žilami, aby nedošlo k jejich zhoršení.
Modřiny, pohmožděniny – Masáž se vyhýbá místům s modřinami nebo pohmožděninami.
Jizvy – Nedoporučuje se masírovat čerstvé jizvy nebo chirurgické rány.
Kožní vyrážky a infekce – Masáž by se měla vyhýbat místům s vyrážkami, infekcemi nebo záněty.
Zánět šlach nebo kloubů – Masáž se nedoporučuje na místa se zánětem šlach nebo kloubů.

Při těhotenské masáži je důležité věnovat pozornost kontraindikacím, aby se předešlo komplikacím.

Rizikové těhotenství – Pokud máte jakékoliv komplikace během těhotenství, jako je riziko předčasného porodu nebo placentární problémy, konzultujte masáž s lékařem.
Trombóza nebo poruchy srážlivosti krve – Masáž může zvýšit riziko uvolnění krevní sraženiny.
Vysoký krevní tlak – Pokud trpíte hypertenzí, zvláště v kombinaci s preeklampsií, je třeba masáž vynechat.
Infekce nebo horečka – Jakákoliv akutní infekce nebo zvýšená teplota jsou kontraindikací pro masáž.
Silné bolesti břicha nebo krvácení – Masáž by měla být okamžitě zastavena a vyhledána lékařská pomoc.
První trimestr těhotenství – V některých případech se masáže v prvních 12 týdnech těhotenství nedoporučují kvůli zvýšenému riziku potratu.
Kožní problémy nebo alergie – Při ekzémech, vyrážkách nebo alergických reakcích na masážní oleje je třeba masáž konzultovat s odborníkem.

Před zahájením těhotenské masáže je vždy dobré poradit se s lékařem a informovat maséra/ku o svém zdravotním stavu.

Kontraindikace Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální terapie zaměřená na správné postavení kostí, kloubů a páteře. Při jejím provádění je však důležité respektovat určité kontraindikace, aby nedošlo k nežádoucím účinkům nebo zhoršení zdravotního stavu pacienta. 

Akutní záněty a infekce - Jakýkoliv zánět v těle (např. kloubní záněty, infekce močových cest) je kontraindikací, protože manipulace s tělem by mohla zhoršit zánětlivý proces.

Akutní bolesti zad či výhřez meziobratlové ploténkyDornova metoda není vhodná v případě akutních bolestí zad nebo v případě potvrzeného výhřezu ploténky. Manipulace může způsobit další poškození.

Osteoporóza -U lidí s výraznou osteoporózou (řídnutí kostí) je riziko zlomenin zvýšené, takže se tato metoda nedoporučuje.

Rakovina kostí nebo kloubůOnkologická onemocnění postihující kosti nebo klouby jsou absolutní kontraindikací, protože manipulace by mohla vyvolat komplikace.

Těžké formy artritidy nebo degenerativních onemocnění kloubůPři těžkých degenerativních změnách kloubů nebo páteře může manipulace způsobit více škody než užitku.

Zlomeniny, poranění kostí a kloubůDornova metoda nesmí být aplikována na místa s nedávno prodělanými zlomeninami nebo vážnými poraněními.

Operace páteře nebo kloubůPo chirurgických zákrocích na páteři nebo kloubech je třeba opatrnosti a metoda by neměla být prováděna, pokud to není výslovně schváleno lékařem.

Trombóza, poruchy srážlivosti krve -U pacientů s trombózou nebo jinými poruchami srážlivosti krve by mohlo dojít k uvolnění trombu a způsobit vážné komplikace (např. embolii).

TěhotenstvíDornova metoda by měla být prováděna s opatrností u těhotných žen, a to zejména v prvním a třetím trimestru, kde je vyšší riziko komplikací. Vždy je třeba konzultace s lékařem.

Neurologická onemocnění Při neurologických onemocněních, jako je například roztroušená skleróza nebo závažné nervové poruchy, by mohla být manipulace problematická.

 Konzultace s lékařem je doporučena především u pacientů s jakýmikoliv zdravotními komplikacemi. 

Kontraindikace spirální stabilizace

Spirální stabilizace páteře (též známá jako metoda SM systém) je rehabilitační cvičení zaměřené na posílení svalů podél páteře a zlepšení celkové stability těla prostřednictvím aktivace spirálních svalových řetězců. I když je tato metoda vhodná pro širokou škálu pacientů, existují některé kontraindikace, kdy není doporučeno cvičení provádět, nebo je nutné postupovat opatrně. 

Hlavní kontraindikace spirální stabilizace páteře:

Akutní stavy bolesti zadU pacientů s akutními bolestmi zad, včetně silné bolesti způsobené výhřezem meziobratlové ploténky, není doporučeno provádět cviky, dokud se stav nestabilizuje.

Výrazný výhřez meziobratlové ploténkyI když metoda spirální stabilizace může být součástí léčby hernie disků, v akutní fázi s výraznou bolestí nebo neurologickými příznaky, jako je ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo ochrnutí, je kontraindikována.

Zánětlivá onemocnění páteře nebo kloubůJakékoliv akutní záněty v oblasti páteře (např. spondylitida) nebo kloubů jsou kontraindikací, protože cvičení by mohlo zhoršit zánětlivý proces

Poúrazové a pooperační stavyPacienti po úrazech páteře, kloubů nebo po operacích páteře musí být opatrní. Rehabilitace touto metodou může být zahájena až po schválení lékařem, obvykle po zahojení akutního stavu.

Těžká osteoporózaPacienti s pokročilou osteoporózou jsou náchylní k frakturám, a proto je potřeba cvičení přizpůsobit jejich stavu nebo jej úplně vyloučit, zejména pokud je přítomna riziková deformace páteře.

Akutní neurologické příznakyNeurologické obtíže, jako je akutní ztráta citlivosti nebo síly v končetinách, ochrnutí, poruchy rovnováhy či motoriky, mohou být známkou vážnějšího problému a vyžadují okamžité lékařské vyšetření a léčbu, nikoliv cvičení.

Těžká kardiovaskulární onemocněníPacienti s nekontrolovaným vysokým krevním tlakem, srdečními arytmiemi nebo po nedávném infarktu myokardu by měli být opatrní. Cvičení může zvyšovat nároky na oběhový systém.

Akutní infekční onemocněníCvičení není doporučeno při horečce, akutních infekcích, virózách či jiných infekčních onemocněních, která by mohla být zhoršena fyzickou aktivitou.

Pokročilá degenerativní onemocnění páteře a kloubůU pacientů s těžkými degenerativními změnami na páteři nebo kloubech, jako je artróza, je nutné postupovat opatrně. Konzultace s lékařem a přizpůsobení cvičení individuálním potřebám je nezbytné.

Nádorová onemocnění páteřePacienti s nádory v oblasti páteře nebo metastázami v kostech by neměli tuto metodu používat bez přímého dohledu lékaře a podrobného vyšetření.

Těhotenství (v pokročilém stádiu)Ve třetím trimestru těhotenství by měla být metoda SM systém prováděna velmi opatrně nebo s přizpůsobenými cviky, aby nedošlo k nadměrnému zatížení těla, zejména páteře.